sobota 7. januára 2017

Priama demokracia?

Skutočná demokracia (= vláda konceptuálne zdatného a svedomitého ľudu - nie tupej väčšiny) ešte nikde nikdy neexistovala.

Dnes je tzv. liberálna parlamentná/zastupiteľská demokracia (vlastne davo-kracia, démon-kracia) len celkom efektívnym "samo"regulovaným krypto-otroctvom (fašizmom) s minimálnymi nákladmi na riadenie pre zákulisných pastierov ľudského dobytka.


Pri súčasnom neutešenom stave sveta, kde existuje "elita" s monopolom na znalosti, je demokracia defakto len "vláda" opíc (netvrdím, že vo všetkom), nie Ľudí a kvórum alebo "elita" toto nebezpečenstvo v podobe nepremyslených rozmarov človeku podobných opíc aspoň ako-tak zmenšuje (opäť netvrdím, že v každom prípade).
O priamej demokracii ani nehovoriac, to je podobné, ako keby si dal opici odpaľovač od bomby.
Treba sa už konečne vrátiť nohami na pevnú zem.

Zrejme si vôbec nepochopil, o čom som písal, zmysel môjho príspevku.
Zjednodušene: písal som o tom, že súčasné opice v ľudskej koži (s nízkou úrovňou chápania reality a osobnej morálky) nemôžu mať skutočnú demokraciu a preto ju ani nemajú, resp. majú iba fingovanú, čo je v určitých prípadoch aj pre ich dobro (napr. referendum o vystúpení z EÚ - tí, čo by za vystúpenie hlasovali, by tak spravili iba preto, lebo nemajú radi EÚ, ale nie preto, že majú k dispozícii lepšiu, reálne funkčnú a podrobne rozpracovanú alternatívu existencie SR mimo EÚ).
A je v podstate úplne jedno, či budú chodiť na voľby alebo referendá v húfoch, alebo príde na ne iba 10 000 ľudí/opíc.
Lebo štatisticky, opica človeku podobná nedokáže zodpovedne a náležite posúdiť, či je pre ňu lepšie to alebo ono (samozrejme to neplatí absolútne, ale priama demokracia by mala dnes skôr viac nevýhod... a ani si nemyslím, že je momentálne reálne uskutočniteľná - zrejme by sa jednalo tiež iba o akúsi atrapu - proste na toto máme ešte čas), jednoducho povedané.
Z opice len tak rýchlo nespravíš rozhľadeného a morálneho človeka so záujmom pre riešenie vecí verejných (a ešte k tomu v dnešnom značne defektnom svete, ktorý je vyššími úrovňami svetského riadenia zámerne nastavený tak, aby produkoval len tupý ľudský dobytok), to ide veľmi pomaly a musí sa ísť na to postupne a opatrne bez zbytočných šokov a karambolov, aby sa to ľuďom nezhnusilo a nezačali ako poniektorí v súčasnej liberálnej "demokracii", znova v húfoch volať po autokratickej vláde a onedlho možno aj po otvorenejšom fašizme.
A popravde, ani by som si neprial, aby rozhodovali o väčšine a celom štáte v referendách bez kvóra takí hurá patrioti, "demokrati" a "odborníci" na všetko s predstavami jak Hurvínek o vojne, ako si napr. ty, alebo voliči ĽSNS.
Neber si to osobne, ale ešte máte čo robiť, aby ste mohli rozdávať paušálne rozumy a rozhodovať o celom štáte, väčšine.
Takisto aj ja, preto som opatrný s definitívnymi názormi a pravidelne ich preverujem pomocou nových poznatkov a praxe.

Samozrejme, že na kvórum pri referende sa dá pozerať aj tak, ako sa naň pozeráš ty, že iba istí moc oligarchie, ale ja som sa naň pozrel zo stránky zábezpeky pred zneužívaním menšinou.
Skrátka dať súčasnému ľudskému dobytku možnosť o všetkom rozhodovať, je nemysliteľné.
A inak, čoho takého sa domohli Briti?
Zahlasovali za vystúpenie z EÚ a či sa tak aj naozaj stane (či ich politici vypočujú hlas ľudu), je vo hviezdach.
Tu si to asi niekto predstavuje tak jednoducho jak Hurvínek válku, proste zahlasujeme za alebo proti a politici skáču jak najatí.
No ale takto jednoducho to žiaľ v realite nefunguje a ešte k tomu na Slovensku, kde sa už pomaly medzi niektorými ľuďmi začínajú objavovať aj tendencie v názoroch obhajujúce autokratický až fašistický spôsob vládnutia.
A Švajc je len jeden a tí, čo sa aspoň trocha zaujímajú o globálnu politiku, tak aj vedia prečo.

Konceptuálna moc je nadradená demokratickej, hoci medzi nimi existuje určitá miera interakcie.
Pokiaľ je ale ľuďom zabránené nadobúdať konceptuálne znalosti (ľudovo povedané vstupovať medzi "starešinov"), ktoré sa určitou monopolne mocenskou klikou udržujú pred zvyškom spoločnosti v tajnosti, tak sa v podstate vždy bavíme iba o určitej forme fašizmu a nie skutočnej demokracii.

To je len tvoja subjektívna definícia a subjektívny pohľad na demokraciu, pretože pojem demokracia nemá striktnú a jednotnú definíciu (ani rôzni teoretici na ňu nemajú rovnaký názor), pretože všetky veci v objektívnej realite sa dajú chápať rôznym, vždy subjektívnym spôsobom (závisí aj od úrovne chápania človeka a jeho morálky) a ide len o to, aby sa náš subjektívny pohľad na svet a veci v ňom čo najviac približoval k objektívnej realite.
Väčšina ľudí sa zhodne skôr na definícii, že demokracia je vláda väčšiny, systém, ktorý sa OFICIÁLNE snaží do rozhodovania o veciach verejných / spoločnosti zapojiť čo najširšie masy ľudí. Samozrejme, nie vždy sa to aj darí a sú tam aj zámerne zákulisím vyvíjané opačné tlaky, keď "elita" obyčajného človiečika zasype toľkými starosťami (napr. "plná" zamestnanosť) a "radosťami" ("chlieb a hry"), že nemá na veci verejné energiu, čas ani chuť, rovnako ani na samo-vzdelávanie, aby sa mohol lepšie vyznať do riadenia spoločnosti a dokázal adekvátne rozhodovať o spoločenských otázkach.
Osobne demokraciu nechápem iba tak, že vždy vyhráva min. 51% z počtu hlasujúcich a zvyšok má smolu. To predsa závisí aj od konkrétnej situácie a niektoré otázky si vyžadujú väčšiu zhodu obyvateľstva a niektoré menej dôležité, ktoré nemajú až taký dopad na celú spoločnosť, zase menšiu.


Neviem, načo tu riešiš nejaké extrémy a dnes nereálne veci, ako sú referendá bez kvóra, dnes úplné zbytočnosti.

Ak chápeme demokraciu ako vládu zodpovednej väčšiny, prípadne názorovú zhodu väčšiny národa minimálne v hlavných spoločenských otázkach, tak je kvórum pri referende pri zásadných veciach v poriadku a funguje aj ako určitá forma zábezpeky, aby nám tu menšina nenarobila paseku jedným referendom.

Si predstav, že by si mohli napr. Maďari na juhu Slovenska odhlasovať samostatnosť.
Urobili by referendum a prišlo by ich tam zo 5000 a z nich by 4500 zahlasovalo za samostatný štát a referendum by bolo platné.
To by sa ti asi nepáčilo, že?
Stavím sa, že by si bol prvý, kto by kričal, že prišlo iba 5000 ľudí a referendum predsa nemôže byť validné.

Pri parlamentných voľbách u nás nie je kvórum preto, lebo tam kandiduje viacero politických subjektov, a aj keď sa ich dostane do parlamentu zo 20 a každá strana vo voľbách získa len málinko cez 5%, tak jedna strana beztak nemôže vládnuť a musí sa spojiť s ostatnými, aby v koalícii dosiahli parlamentnú väčšinu, čo tiež nie je na zahodenie, že?
Prestav si, že by takéto opatrenie neexistovalo a vládol by vždy ten politický subjekt, čo by vo voľbách získal najviac % a tak by teoreticky mohla vládnuť aj napríklad nejaká fašistická strana so 6%, čo by asi nebolo moc super, nie?

A ak chápeme demokraciu ako skutočnú slobodu, tak tu potom skutočná demokracia tiež nie je, iba pseudo-demokracia, davo-kracia, démon-kracia...

Tiež som tu už niekde písal, že väčšinový = demokratický princíp rozhodovania je beztak podriadený najvyššej tzv. konceptuálnej moci, hoci objektívny Zákon Vox populi... platí v zásadných otázkach rovnako aj pre konceptuálov a iné mocenské kliky, pre ktoré nie je nič jednoduchšie, ako zariadiť veci tak, aby ľudia hlasovali pre nich požadovaným spôsobom; resp. priamo zmanipulovať výsledky hlasovania.

Takže z demokracie zas netreba robiť nejakú modlu a myslieť si, že existuje iba vtedy, pokiaľ ľudia môžu v referendách bez kvóra každú chvíľu hlasovať o všetkom možnom, pretože zákulisie im v pohode môže zariadiť aj to, aby hlasovali iba o zbytočnostiach a nie podstatných veciach a ľud tak bude mať len mylný dojem, že o niečom rozhoduje a pritom nebude rozhodovať o ničom dôležitom, o tom sa bude rozhodovať v úzadí a budú iní.

Ľud-väčšina môže v spoločnosti skutočne vládnuť iba vtedy, pokiaľ je ideálne celá spoločnosť konceptuálne zdatná/gramotná a každý riadiaci káder, ktorý nejakým spôsobom pochybí, môže byť ihneď nahradený druhým z ľudu!
Takto ja osobne chápem skutočnú demokraciu.
V opačnom prípade sa bude vždy jednať v podstate len o frašku a nie skutočnú demokraciu a rozhodovať o zásadných otázkach nebude ľud-väčšina, ale menšina, ktorej spôsob vlády bude závisieť iba od úrovne jej morálky, ako je tomu aj dnes, keď ľuďom vládnu amorálni proti-ľudskí "démoni".

"Ak je narod blby, potom je spravodlive aby si za to niesol zodpovednost."

To tu už máme aj teraz, lebo stále platí aj pri posledných voľbách na Slovensku, že:

"Každý národ má len takú vládu, akú si v skutočnosti zaslúži. Treba ešte dodať, že vzhľadom na priemernú morálku a chápanie ovčanov."

"Podľa miery svojho chápania pracuješ na seba a podľa miery nechápania pracuješ na toho, kto chápe viac."


Základné predpoklady na vybudovanie skutočne Ľudskej spoločnosti a zmysel života
------------------------------------------------------------
http://cicociciak.blogspot.sk/2017/01/zakladne-predpoklady-na-vybudovanie.html