utorok 11. apríla 2017

Linux - Základy

Dospel som k názoru (na základe mojej aktuálnej úrovne mravnosti a chápania vecí), že vzhľadom na čoraz väčší význam a (často negatívny) vplyv výpočtovej techniky (IT) v čoraz viacerých oblastiach života obyčajných ľudí (pracujúcej väčšiny), je nevyhnutné, aby proprietárne (= uzavreté, komerčné) operačné systémy (OS) do budúcna uvoľnili miesto pre "free a open source" OS, ktoré sa stanú vecou verejného vlastníctva celej (občianskej) spoločnosti (ako napr. v Star Treku) a budú (čo najviac) pod jej verejnou kontrolou.
Podobne, ako napr. finančný systém alebo ostatné strategické odvetvia hospodárstva štátu = spoločnosti (energie, voda, pôda, lesy, zdravotníctvo, armáda...), ktoré nemôžu byť v demokratickej spoločnosti za žiadnych okolností v plnej miere predmetom kupčenia súkromníkov a súkromných záujmových skupín, t.j. byť v rukách nikým nevolenej paraziticko-vykorisťovateľskej menšiny, ovládajúcej takmer všetok globálny kapitál a výrobné prostriedky.

V poslednej dobe som sa preto z tohto dôvodu ako bežný "user" (rozhodne nemám v úmysle stať sa Linuxovým programátorským esom, hoci práca s príkazovým riadkom v Linuxe je podľa mňa celkom zaujímavá činnosť, spestrenie oproti "klikaciemu" Windowsu) začal pomaly oboznamovať s Linuxom Mint 17.3 "Rosa", Cinnamon, 64 bit. ver., aby som bol pripravený na dobu, keď už Windows nebudú mať svetový monopol, pretože cesta proprietárnych OS typu Windows, do ktorých nikto okrem ich vlastníkov nevidí, ani nemá možnosť upravovať ich zdrojový kód v prospech spoločnosti ako celku (väčšiny), znamená pre ľudstvo istú smrť:


Vítejte na oficiálních stránkách komunity Linux Mint CZ&SK + download
-----------------------------------------------------
https://www.linux-mint-czech.cz/


Vyskúšajte si Linux bezpečne a bez inštalácie (návod)
--------------------------------------
http://www.zive.sk/clanok/120387/vyskusajte-si-linux-bezpecne-a-bez-instalacie-navod


Ako nainštalovať Linux po boku Windows (návod)
--------------------------------
http://www.zive.sk/clanok/120849/ako-nainstalovat-linux-po-boku-windows-navod


How to Dual Boot Windows 10 and Linux Mint - EN
----------------------------------
https://www.youtube.com/watch?v=vxepmtjmilQ


Linux - Základy
----------
https://www.dropbox.com/s/abf4otc2xuzcxyx/Linux.odt?dl=0